AAU State

Please Note : High Altitude Wrestling Club (Chad Tunink) hopes to have had an impact on each club wrestler’s career but, in no way wish to take full credit for their accomplishments. Our club wrestlers also attend local clubs and high schools and have great coaches helping them. High Altitude Wrestling has a medal count to showcase the accomplishments of our wrestling club members! We are very proud of you and your success!

 

AAU STATE WRESTLING TOURNAMENT:

Team Placings:

  • State Champions “Super Group” 2009
  • State Champions “Super Group” 2008
  • State Champions “Large Group” 2007
  • State Runner Up “Large Group” 2006
  • *No longer compete for team points*

Caleb Rathjen:

  • State Champion (2017)
  • State Champion  (2015)
  • State Champion (2014)
  • State Champion (2013)
  • 2nd Place (2012)

Jacob Helgeson:

  • State Champion (2017)
  • State Champion (2016)
  • 3rd Place (2015)

Jack Gaukel:

  • State Champion (2017)
  • 2nd Place (2012)

Beau Klingensmith:

  • State Champion (2017)
  • 4th Place (2011)

Jack Dorfler:

  • State Champion (2017)

Wesley Anderson:

  • State Runner Up (2017)

Caleb Helgeson:

  • 3rd Place (2017)
  • 2nd Place (2016)
  • State Champion (2015)
  • 4th Place (2014)
  • 2nd Place (2013)

Garrett Morris:

  • 3rd Place (2017)
  • 3rd Place (2015)
  • 2nd Place (2013)

Wyatt Appleseth:

  • 3rd Place (2017)

Griffin Gammell:

  • 4th Place (2017)

Kolby Gibbons:

  • 4th Place (2017)

Owen Helgeson:

  • 5th Place (2017)
  • 7th Place (2016)
  • 3rd Place (2015)
  • 7th Place (2014)

Trever Anderson:

  • 5th Place (2017)
  • 5th Place (2016)

Jace Anderson:

  • 5th Place (2017)

Jireh Gallegos:

  • 5th Place (2017)

Caden Schmidt:

  • 5th Place (2017)
  • 4th Place (2013)

Koufax Christensen:

  • 7th Place (2017)

Thurman Christensen:

  • 7th Place (2017)

Carter Cahill:

  • State Champion (2016)

Bryce Hall:

  • State Champion (2016)

Nick Bonanno:

  • 2nd Place (2016)

Gabe Carver:

  • 2nd Place (2016)

Carter Freeman:

  • 3rd Place (2016)

Ben Monroe:

  • 3rd Place (2016)
  • 2nd Place (2014)

Bryce Murray:

  • 4th Place (2016)

Ethan Vetterick:

  • 4th Place (2016)
  • 6th Place (2015)

Cael Cassady:

  • 5th Place (2016)
  • 4th Place (2015)

Cole Cassady:

  • 5th Place (2016)
  • 5th Place (2015)
  • 7th Place (2014)
  • 6th Place (2013)
  • 6th Place (2012)

Austin Evans:

  • 5th Place (2016)

Brayden Broderick:

  • 6th Place (2016)
  • 4th Place (2014)

Remington Hanson:

  • 7th Place (2016)

Drew Venteicher:

  • 7th Place (2016)
  • 4th Place (2014)
  • State Champion (2012)
  • 4th Place (2011)

Tanner Spyksma:

  • 8th Place (2016)

Cael Kline:

  • 2nd Place (2015)
  • 2nd Place (2013)

Josh Tibbits:

  • 2nd Place (2015)
  • 7th Place (2014)

Cade Bennethum:

  • 2nd Place (2015)

Kyler Jondle:

  • 2nd Place (2015)

Caleb Buse:

  • 6th Place (2015)

Brody Nardini:

  • 8th Place  (2015)

Logan Schumacher:

  • State Champion (2014)
  • 2nd Place (2012)
  • 4th Place (2010)

Joel Shapiro:

  • State Champion (2014)
  • 3rd Place (2012)
  • 8th Place (2009)

TJ Dierking:

  • 2nd Place (2014)
  • 7th Place (2012)
  • 5th Place (2010)

Zane Mulder:

  • 2nd Place (2014)
  • 2nd Place (2013)
  • 2nd Place (2012)

Derek Venteicher:

  • 4th Place (2014)
  • 8th Place (2012)
  • 4th Place (2010)

Lance Runyon:

  • 5th Place (2014)
  • State Champion (2013)
  • State Champion (2011)
  • 2nd Place (2010)
  • 4th Place (2009)

Jack West:

  • 5th Place (2014)
  • 2nd Place (2013)
  • 4th Place (2012)
  • 4th Place (2011)

Payton Price:

  • 5th Place (2014)

Josh Miller:

  • 3rd Place (2013)

Cole Bennett:

  • 3rd Place (2013)

Ayden Kingery:

  • 4th Place (2013)
  • 4th Place (2012)

Logan Hall:

  • 4th Place (2013)

Carter Martinson:

  • 4th Place (2013)

Luke Roland:

  • 4th Place (2013)

Andrew Else:

  • 5th Place (2013)
  • 5th Place (2012)
  • 4th Place (2011)

Mitchel Swank:

  • 5th Place (2013)
  • 3rd Place (2012)

Dylan Lane:

  • 6th Place (2013)
  • 6th Place (2010)

Kalob Runyon:

  • 7th Place (2013)

Carter Schmidt:

  • 7th Place (2013)

Caleb Corbin:

  • 8th Place (2013)

Tanner Dierking:

  • 8th Place (2013)

Brayden Curry:

  • State Champion (2012)
  • State Champion (2011)
  • 5th Place (2010)

Ryan Leisure:

  • 3rd Place (2012)
  • 2nd Place (2010)
  • 5th Place (2009)
  • State Champion (2008)

Kaleb Olenjniczak:

  • 7th Place (2012)
  • State Runner Up (2011)
  • 7th Place (2010)

Jared Hensley:

  • 6th Place (2012)
  • 5th Place (2009)

Harley Starr:

  • 5th Place (2012)
  • 6th Place (2011)

Rhyker Sims:

  • 4th Place (2012)
  • 8th Place (2011)

TJ Dierking:

  • 2nd Place (2014)
  • 7th Place (2012)
  • 5th Place (2010)

Derek Venteicher:

  • 4th Place (2014)
  • 8th Place (2012)
  • 4th Place (2010)

Jake Watters

  • 2nd Place (2012)

Brandon Davenport:

  • 4th Place (2012)

Logan Buck:

  • 4th Place (2012)

Sanden Cheers:

  • 6th Place (2012)

Dominique Hollowell:

  • 6th Place (2012)

Garrett Reels:

  • 7th Place (2012)

Nick DeVore:

  • 8th Place (2012)

Chase Shiltz:

  • State Champion (2011)
  • State Champion (2010)
  • State Champion (2009)
  • State Champion (2008)
  • 5th Place (2007)

Spencer Hutchinson:

  • State Runner Up (2011)
  • State Champion (2010)
  • 2nd Place (2009)
  • 7th Place (2008)

Cash Wilcke:

  • State Champion (2011)
  • State Champion (2009)
  • 4th Place (2008)

Carter Isley:

  • State Runner Up (2011)
  • State Champion (2010)

Nick Oldham:

  • State Champion (2011)

Jacob Hoch:

  • State Champion (2011)

Seth Poush:

  • State Runner Up (2011)

Cody Jones:

  • State Runner Up (2011)

Jack Koethe:

  • 4th Place (2011)
  • 7th Place (2010)

Jake Hunerdosse:

  • 4th Place (2011)

RJ Kimrey:

  • 4th Place (2011)

Zach Oldham:

  • 5th Place (2011)

Lane Nichols:

  • 6th Place (2011)

Nate Curry:

  • 7th Place (2011)

Gable Verschoor:

  • 7th Place (2011)

Nic Wilhelmi:

  • 7th Place (2011)

Cole Klingensmith:

  • 8th Place (2011)

Jake Koethe:

  • State Champion (2010)
  • 5th Place (2007)
  • 4th Place (2006)

Bryce Leshen:

  • 5th Place (2010)
  • 2nd Place (2008)
  • 5th Place (2007)

Brett Leshen:

  • 2nd Place (2010)

Shadow Leshen:

  • 2nd Place (2010)

RJ Roberts:

  • 6th Place (2010)

Dusten Reed:

  • 4th Place (2010)
  • 6th Place (2009)
  • 4th Place (2008)

Gabe Reupke:

  • 3rd Place (2010)

Eric Faught:

  • 5th Place (2010)

Easton Graff:

  • 6th Place (2010)

Preston Dunn:

  • 6th Place (2010)

Ryan McDaniel:

  • State Champion (2010)

Ryan Faught:

  • 8th Place (2010)

Blake Lawless:

  • 2nd Place (2010)

Colby McIntire:

  • 8th Place (2010)
  • 5th Place (2009)

Noah Greenfield:

  • 3rd Place (2010)
  • 4th Place (2008)

Jeremiah Colon:

  • 3rd Place (2010)
  • 4th Place (2008)

Jake Marlin:

  • State Champion (2009)
  • 5th Place (2008)
  • 3rd Place (2007)

Austin McCartan:

  • State Champion (2009)
  • 6th Place (2008)

Luke Norland:

  • State Champion (2009)
  • 3rd Place (2008)

Jared Eischeid:

  • 2nd Place (2009)

Jacob Howard:

  • 2nd Place (2009)
  • 7th Place (2008)

Kyle Biscoglia:

  • 4th Place (2009)

Ryder Clark:

  • 4th Place (2009)

Rowdy Yates:

  • 5th Place (2009)

Zach Skopec:

  • 5th Place (2009)
  • 4th Place (2008)

Riley Rittgers:

  • 5th Place (2009)
  • 5th Place (2007)

Mark Norland:

  • 5th Place (2009)

Trey Busick:

  • 5th Place (2009)
  • 3rd Place (2007)

Chris Schleuger:

  • 3rd Place (2009)

Justin Kaltved:

  • 6th Place (2009)

Gauge Perrien:

  • 6th Place (2009)
  • 6th Place (2008)

Max Tracy:

  • 7th Place (2009)

Jordan Challen:

  • 7th Place (2009)

Brayton Taylor:

  • 3rd Place (2008)
  • 3rd Place (2006)

Kane Seeley:

  • 2nd Place (2008)
  • 3rd Place (2006)

Adam Skopec:

  • 8th Place (2008)

Zac Barton:

  • State Runner Up (2008)

Landon Belieu:

  • State Runner Up (2008)

Ty Gibson:

  • 5th Place (2008)

Sam Cook:

  • 6th Place (2008)

Cody Morris:

  • 5th Place (2008)

Cody Cline:

  • 6th Place (2008)

Kory Schmelzer:

  • 8th Place (2008)

Taylor Zeutenhorst:

  • 8th Place (2008)

Shay Taylor:

  • State Runner Up (2007)

Matt Victor:

  • State Runner Up (2007)

Tanner Speer:

  • 4th Place (2007)
  • 4th Place (2006)

Race Brant:

  • 7th Place (2007)

Cody Swim:

  • 3rd Place (2006)

Mason Miller

  • 7th Place (2007)
  • 3rd Place (2006)

Johnny Jaeger:

  • 5th Place (2007)
  • 5th Place (2006)

Jon Elmore:

  • 7th Place (2006)

Trey Henderson:

  • 4th Place (2006)

Slator Poe:

  • 3rd Place (2006)